Tuloksia  

Paavo Nurmi kilpailut 18.6.2024 Turku

M 100m: Arttu Tauriainen PernU  10,67  (Rikkoi Kalevan Kisan tulosrajan)

=======================================

pm kilpailut TURUSSA   8.6.2024

M pituus: 1) Arttu Tauriainen  PernU      725
===================================================

OP:n HIPPOKISAT 12.6.2024 Perniö

T4v 40m; 1) Elle Peltola 12,3  2) Neela Saari 12,7  3) Netta Haikonen 12,8  4) Viivi Varjo  13,3
5) Aisla Pajala 13,6  6)Aini Kylänpää PeU 14,6  7) Claudia Vainio 14,7  8) Helena Melkkilä PeU16,4  9) Sade Sainio 16,5  10)Elina Haikonen 16,9  11) Leeni Varjo  22,0
T4v pallo; 1) Neela Saari 3,99  2) Netta Haikonen 3,15  3) Sade Sainio 2,65  4) Viivi Varjo 2,64
5) Aini Kylänpää 2,46  6)Elle Peltola 2,43  7) Claudia Vainio 2,31 8) Aisla Pajala 2,22 9) Helena
Melkkilä PeU 1,80  10) Elina Haikonen 1,67  11) Leeni Varjo 0,87

 

T5v 40M; 1) Mea Fagerudd  9,9  2) Aina Tavasti 10,0  3) Aleksandra Salonen 10,6  4) Alessa Pajala 11,2 (11,12) 4) Beata Melkkilä PeU 11,2 (11,15)  4) Sofia Nyman SalVil 11,2 (11,16)  4) Saara Hoikkala KemJysk 11,2 (11,17)
T5v pallo; 1) Alessa Pajala 5,84  2) Saara Hoikkala KemJysk 5,75  3) Mea Fagerudd 5,27  4)Aina
Tavasti 5,21  5) Sofia Nyman SalVil 4,12  6)Beata Melkkilä PeU 3,25  7) Aleksandra Salonen 2,53

 

T6v 40m; 1) Sinja Ollonqvist SalVil 9,1 2) Hilda Tamminen 9,3  3) Elli Hotokka SalVil 9,4
4) Lilja Vainio 10,0  5) Essi Lehtonen 10,5 10,46  5) Manta Lukkaroinen 10,5 (10,48)
T6v pallo; 1) Hilda Tamminen 8,61  2) Lilja Vainio 7,08  3) Sinja Ollonqvist Salvil 6,57  4) Hannah
Humphreys 6,20  5) Essi Lehtonen 5,90  6) Elli Hotokka SalVil 5,83  7) Manta Lukkaroinen 5,48
8) Emma Rajamäki 5,00  9)Emilia Käpylä 4,52

 

T7v 40m; 1) Maiju Eskelinen 8,5 2) Anna Horemans 8,6  3) Matilda Nyman SalVil 8,9 4) Pilvi
Virtanen 9,1 (9,01) 4) Ada Westberg 9,1 (9,05)  4) Nella Utriainen PertPe 9,1 (9,10)  7) Nelli
Moilanen 9,3  8)Oona Seppänen 9,4 
T7v pallo; 1) Pilvi Virtanen 12,68  2) Maiju Eskelinen 8,83  3) Matilda Nyman SalVil 8,40
4) Oona Seppänen 7,59  5) Nelli Moilanen 7,56  6)Nella Utriainen PertPei 7,51  7) Ada Westberg 7,39  8) Anna Horemans 6,44

 

T8v 40m; 1) Eva Moberg 7,8  2) Alma Nyberg KuusjHu 8,1  3) Nea Roth 8,5  4) Netta Kainulainen 8,6  (8,51) 5)Iina Vaajapuro 8,6  (8,60)  6) Lilja Jalonen 9,0  7) Eevi Degert 9,2  8) Peppi Määttänen
9,4  9) Janni Hakala KuusjHu 9,5 
T8v pituus; 1) Matilda Nyman SalVil 277  2) Netta Kainulainen  265  3)Iina Vaajapuro 259
4) Eva Moberg 252  5) Alma Nyberg KuusjHu 245  6) Janni Hakala KuusjHu 207  7) Eevi Degert 204  8) Lilja Jalonen 202  9) Nea Roth 189  10) Peppi Määttänen  186

 

T9v 40m: 1) Hilla Virtanen 8,1  2) Oona Laukkanen 8,2  3) Harley Humphrey 8,3  4) Sofia 
Sandholm  8,4  5) Unna Vigelius 8,5  6) Ella Määttänen 8,9
T9v pituus; 1) Hilla Virtanen 288  2) Sofia Sandholm 278  3) Oona Laukkanen  267  4) Unna Vigelius 262  5) Hrley Humphreys PeU 240  6) Ella Määttänen 232  7) Maribel Saarva 231
T9v kuula; 1) Maribel Saarva 4,99  2) Hilla Virtanen 4,34  3) Sofia Sandholm 3,97  4) Unna Vigelius 3,60  5) Oona Laukkanen 309  6) Ella Määttänen 238

 

T10v 60m; 1) Milla Hakala KuusjHu 10,7  2) Nea Kuitinen 10,8  3) Verna Lukkaroinen 11,0  4) Sissi Sorsa KuusjHu 11,6  5) Aino Nyberg KuusjHu 11,7
T10v pituus; 1) Verna Lukkaroinen 330  2) Milla Hakala KuusjHu 327  3) Nea Kuitunen 308
4) Sissi Sorsa 291  5) Aino Nyberg KuusjHu 263
T10v kuula; 1) Milla Hakala KuusjHu 5,29  2) Sissi Sorsa KuusjHu 4,80  3) Nea Kuitunen  4,46
4) Verna Lukkaroinen 2,91  5) Aino Nyberg KuusjHu 2,16


P4v 40m; 1) Oliver Repo 10,8  2) Iivo Koski 11,8  3) Toivo Immonen 11,9  4) Arttu Salminen PeU 12,6 5) Vertti Kainulainen 12,8  6) Jonny Niittonen 13,0 (12,93)  6) Miiko Mynttinen PeU 13,0
8) Liinus Moilanen SalVil 14,2  9) Axu Roth 14,7  10) Tomas Varis 14,8  (14,72)  10) Aarni Pajala
14,8 (14,78) 12) Niilo Elo AngA 15,3  13) Ville Vigelius 15,9  
P4v pallo; 1) Oliver Repo 6,86  2) Axu Roth 6,36  3) Arttu Salminen PeU 4,53  4) Iivo Koski 4,32
5) Jonny Niittonen 3,51 6) Tomas Varis  3,48  7) Kaapo Lammervo 3,44  8) Ville Vigelius 3,22
9) Liinus Moilanen SalVil 3,02  10)Miiko Mynttinen PeU 2,99  11) Vertti Kainulainen 2,86  12) Niilo Elo AngA 1,90  13) Aani Pajala 1,78  14) Toivo Immonen 1,62

 

P5v 40m; 1) Siar Zahiti Salpa 9,6  2) Mairon Leosk 10,5  3) Leo Marjamaa 10,7  4) Aleksi Helskyaho 10,8  5) Väinö Elo AngA 12,2  6) Teemu heinonen 13,1
P5v pallo: 1) Teemu Heinonen 8,15  2) Jooa Laukkanen 7,86  3) Taisto Immonen 7,19  4) Aleksi
Helskyaho 6,80  5) Siar Zahiti Salpa 6,20  6) Leo Marjamaa 4,50  7) Väinö Elo AngA 4,46

 

P6v 40m: 1) Sasu Koski 8,8 (8,76) 1) Akseli Arimaa PeU 8,8 (8,77) 3) Emil Westberg 8,9  4) Otso
Sainio 9,2  5) Jyri Virta PeU 9,4  6) Joona Kievimaa 9,5  7) Emil Varis 9,8  8) Jerry Niittonen 10,3
9) Eliel Peltola 10,4
P6v pallo; 1) Emil Westberg 16,01  2) Otso Sainio 14,18  3) Sasu Koski 9,96  4) Eliel Peltola 9,54
5) Joona Kievimaa 9,37  6) Emil Varis 7,85  7) Akseli Arimaa PeU 7,13  8) Jerry Niittonen 3,89

 

P7v 40m; 1) Makar Pavlov 7,9  2) Viljo Härmälä 8,1  3) Aaro Härmälä 8,4  4) Eetu Kuitunen 8,7
5) Joel Jyläntö 9,2  6) Aaro Rouvali SalVil 10,4  7) Elias Hornanen 10,2  8) Lenni Moilanen SalVil 10,4
P7v pallo; 1) Aaro Härmälä 18,29  2) Viljo Härmälä 16,72  3) Eetu Kuitunen 11,96  4) Makar
Pavlov 11,00 5) Lenni Moilanen SalVil 10,18  6) Elias Hornanen 9,61  7) Aaro Rouvali 8,56
8) Joel Jyläntö  6,92

 

P8v 40m; 1) Eemil Rajamäksi 8,3  2) Leo Rautio PeU 8,4
P8v pituus; 1) Leo Rautio PeU 274  2) Eemil Rajamäki 269

 

P10v 60m; 1) Aaro Storberg 10,7
P10v pituus; 1) Aaro Storberg 319

 

9.6.2024 PeU:n avoimet ka Aikuisurheilukilpailut

 

Kuula
M30 ulkopk. Casper Parviainen PernU 8,40
M45 1) Jari Heikkinen 8,24
M50 1) Teemu Jutila V-S Masters 12,86 2) Sami Mäkinen Raision Kuula 8,21
M60 1) Petri Setälä V-S Masters 12,19  2) Mika Hakala Turun senioriurheilijat 11,15  3) Petri Korander Vihdin Urheiluveteraanit 9,30
M65 1) Jari Laurila 8,48
M70 1) Tapio Virta V-S Masters 8,79  2) Tuno Malmelin Vihdin Urheiluveteraanit 12,78
M75 1) Johan Thorn Parkas IF 7,03
M80 1) Eero Vihervä Rauman Urheilijat 7,84
Kiekko
M50 1) Teemu Jutila V-S Masters 42,14
M60 1) Petri Korander Vihdin Urheiluveteraanit 34,75
M70 1) Tapio Virta V-S Masters 27,69
M75 1) Johan Thorn Pargas IF 15,86
M80 1) Eero Vihervä Rauman Urheilujat
M85 1) Tauno Tukkinen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 25,36
M95 1) Lauri Helle PernU 11,33
Keihäs
M30 ulkopk. Casper Parviainen PernU 40,04
M35 1) Petteri Soininen Raision Kuula 42,37
M50 1) Sami Mäkinen Raision Kuula 26,36
M60 1) Mika Hakala Turun Senioriurheilijat 36,91 2) Petri Korander Vihdin Urheiluveteraanit 31,22
M70 1) Tauno Malmelin Vihdin Urheiluveteraanit 33,33 2) Tapio Virta V-S Masters 22,77
M75 1) Ismo Rastas V-S Masters 19,72
M85 1) Tauno Tukkinen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 24,64  2) Nils Jansson IF Raseborg 19,38
Painonheitto
M95 1) Lauri Helle PernU 6,16
Kiekko
N35 1) Sarita Blomqvist TuUL 20,50
N40 1) Sini-Maaria Palosaari Raision Kuula 22,37
N45 1) Johanna Ranta TuUL 22,04  2) Hanna-Leena Matinmikko 20,35
N50 1) Susanna Vuori Raision Kuula 21,97
N60 1) Anne-Maria Vesalainen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 24,73
N65 1) Tuija Varsala Länsi-Uudenmaan Urhielijat 18,06  2) Virve Lännistö V-S Masters 17,40  3) Seija Hellman V-S Masters 16,56  4) Eila Seppänen V-S Masters 14,70
Keihäs 
N40 1) Sini-Maaria Palosaari Raision Kuula 21,34
N45 1) Johanna Sirviö Vampulan Urheilijat 26,60  2) Hanna-Leena Matinmikko HKV 23,65
3) Johanna Ranta TuUL 12,37
N55 1) Riikka Honkanen TuUL 25,02
N60 1) Anne-Maria Vesalainen Länsi-Uudenmaan Urheilijat 17,73
N65 1) Tuija Varsala Länsi-Uudenmaan Urheilijat 17,29  2) Virve Lännistö V-S Masters 16,70
3) Seija Hellman V-S Masters 15,66  4) Eila Seppänen V-S Masters 13,32
Kuula
N45 1) Hanna-Leena Matinmikko HKV 7,49  2) Johanna Ranta TuUL 6,50 3) Heidi Parviainen
PernU 6,29
N50 1) Susanna Vuori Raision Kuula 8,88
N55 1) Riikka Honkanen TuUL 9,95
N60 1) Anne-Maria Vesalainen 8,22
N65 1) Virve Lännistö V-S Masters 8,87  2) Tuija Varsala Länsi-Uudenmaan Urheilijat 8,21
3) Seija Hellman V-S Masters 7,07  4) Eila Seppänen V-S Masters 6,58
N80 1) Riitta Vihervä Rauman Urheilijat 5,85

===================================================

ARTULLA  ON PARANTUNEET OMAT ENNÄTYKSET SEKÄ SEURAENNÄTYKSET, kilpailukausi on alkanut todellakin upeasti

29.5.2024 Helsinki   Hyvän tuulen kisa I
M100m
1) Arttu Tauriainen PernU 10,70

24.5.2024 Lahden Motonet GP
M pituus:
1) Kristian Pulli OulPy 779
3) Arttu Tauriainen PernU 753
753/2,8   717/0,9   x/1,0   724/1,0   738/1,8  742/0,8

===================================================

29.5.2024 Turku Tilastopajacup 2
N pituus:
1) Taika Koilahti TurWei 624   10) Lili Jokela PernU 417

===================================================
26.5.2024 Salo, Vilpas Track Games

N pituus: 
1) Mea Toivonen UudKK 520  3) Lili Jokela PernU 415

T15 kuula:
1) Saana Virtanen NaantLöy 10.94  5) Eveliina Jokela PernU 6,20

===================================================

22.5.2024 PERNIÖN URHEILIJOIDEN maastojuoksu III

P4v (2020) 100,
1) Miiko Mynttinen 20.4  2) Axu Roth  20.9

P5v (2019)  300m
1) Alexei Juvonen 2.04.3

P6v (2018) 300m
1) Joona Kievimaa 1.37.2  2) Miika Haakanen 2.57.4

P7v (2017) 300m
1) Makar Pavlov 1.18.3  2) Peetu Haakanen 1.21.3

T3v (2021) 100m
1) Emilie Degert  35.2  2) Alina Juvonen 1.05.6

T6v (2018) 300m
1) Emilia Käpylä 1.56.3  2) Essi Lehtonen 3.58.1

T8v (2016)  300m
1) Eevi Degert 1.31.5  2) Milla Juvonen 1.31.9  3) Nea Roth 1.41.4

T13v (2011) 600m
1) Daria Bielikova 3.39.9  2) Eveliina Jokela 3.40.6

=================================================

15.5.2024  PERNIÖN URHEILIJOIDEN maastojuoksu II

P3v 2021 100m
1) Iivo Vainio  42.7

P4v 2020 100m
1) Miiko Mynttinen 20.3
2) Axu Roth 28.8
3) Eemil Leinonen 35.6
4) Neo Mynttinen 38.9

P6v 2018 300m
1) Joona Kievimaa 1.30.2
2) Miika Haakanen  2.19.7

P7v 2017 300m
1) Elias Hurnanen 1.36.3

T3v 2021  100m
1) Emilia Degert  27.5
2) Elina Haikonen  32.8
3) Eveliina Leinonen  41.4

T4v 2020  100m
1) Netta Haikonen 20.7

T6v 2018  300m
1) Lilja Vainio 1.31.9
2) Hannah Humpreys  1.43.5
3) Essi Lehtonen  1.53.3
4) Emilia Käpylä  1.53.7

T7v  2016  300m
1) Eevi Degert 1.31.6
2) Milla Juvonen 1.43.5

T8v 2015  600m
1) Harley Humpreys  3.19.0

T13v 2011  600m
1) Eveliina Jokela 2.48.0
2) Daria Biellikova  2.53.0
==================================================

8.5. 2024 PERNIÖN URHEILIJOIDEN maastojuoksukilpailu  I

P3v (2021) 100m
1. Noel Hoppania    38.1

P4v (2020)  100m
1) Arttu Salminen  20.6
2) Miiko Mynttinen 25.6
3) Axu Roth  26.6
4) Neo Mynttinen 27.9

P5v (2019) 300m
1) Noel Aaltonen  2.31,0

P6v (2018) 300m
1) Joona Kievimaa  1.32.7
2) Miika Haakanen 2.34.0

P7v (2017)  300m
1)  Makar Pavlov  1.15.1
2) Eemil Hoppania  1.30.9

P8v (2016)  300m
1) Leo Rautio  1.16.9

T3v (2021)  100m
1) Elina Haikonen  38.8
2) Emilia Degert  44.4

T4v (2020)  100m
1) Netta Haikonen  23.7

T6v (2018)  300m
1) Hanna Humbhrey  1.47.2
2) Essi Lehtonen  1.49.5
3) Emilia Käpylä  1.51.1

T8v (2016)  300m
1)  Nea Roth  1.26.7
2) Eevi Degert  1.29.8

T9v (2015)  600m
1) Harley Humbhrey 3.29.1

T11v (2013)  600m
1) Emilia Mynttinen 2.56.7

T13v (2011)  600m
1) Eveliina Jokela  2.48.7

===================================================

Uusi seuraennätys M22 60 m 

===================================================
17.-18.2. SM Hallit Tampere
M 60 m välierät:
22) Arttu Tauriainen PernU 6,97

-------------------------------------------------------------------------------------

10.2. Pirkanmaan avoimissa hallikilpailuissa

Arttu Tauriainen PernU paransi 60m omaa ja seuraennätystä tuloksella 6,92

-------------------------------------------------------------------------------------

4.2.2024 Varsyn Hallikilpailut 2. Turku
N pituus
1) Taika Koilahti TurWei 620
11) Lili Jokela PernU 427

-------------------------------------------------------------------------------------
3.2.2024 Kupittaankisat Turku
N60m
1) Johanna Kylmänen RaisKu 7,66
alkuerät:
Lili Jokela PernU 8,66

-------------------------------------------------------------------------------------

28.1.2024 Varsy:n hallikilpailut 1. Turku
N60m
1) Johanna Kylmänen RaisKu 7,79
alukuerät;
3) Lili Jokela PernU 8,84

-------------------------------------------------------------------------------------

13.1.2024 ka Kilpailut, Turku
M60m
1) Kalle Hirvi ViipU 6,84
2) Arttu Tauriainen PernU 6,97

N19 60m
1) Henriikka Heinonen TuUL 8,53
2) Lili Jokela PernU 8,84
2. juoksu
1) Lili Jokela PernU 8,79

-------------------------------------------------------------------------------------

6.1.2024 Loppiaiskisat Turku
N19 60m
1) Amanda Lehtimäki ForssSa 8,11
4) Lili Jokela PernU 8,73
-------------------------------------------------------------------------------------

6.1.2024 Loppiaiskisat Turku
T15 kuula (3kg)
1) Wilhelmiina Mäkelä MarttMu 10,59
12) Eveliina Johekla PernU 6,02
===================================================